Na szczęście da się ten problem obejść, o ile partycja systemowa jest posadowiona na systemie plików NTFS. Będziemy do tego potrzebować program junction, który pozwala zrobić coś w rodzaju unixowego hardlinka, czyli podłączyć jeden katalog do innego katalogu tak, że oba mają tę samą zawartość.
Jeśli więc z Picasy korzystał do tej pory użytkownik tomek, odwiedzamy katalog
C:\Documents and Settings\Tomek\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\
albo podobny, zależnie od wersji językowej, dysku i nazwy użytkownika. Jeśli chcemy, przenosimy stamtąd katalogi Picasa2 i Picasa2Albums w jakieś inne miejsce (mi brakowało miejsca na C:, więc przeniosłem te katalogi na inny dysk).
Następnie logujemy się na innego użytkownika, uruchamiamy Picasę jeśli nigdy nie była uruchomiona, zamykamy ją po czym kasujemy katalogi Picasa2 i Picasa2Albums z profilu tegoż użytkownika.
Trzecim krokiem jest użycie programu junction do utworzenia wspomnianych wyżej linkowanych katalogów dla każdego użytkownika, który ma korzystać ze wspólnych zindeksowanych fotek i wspólnych albumów. U mnie wyglądało to jakoś tak:
junction "C:\Documents and Settings\Tomek\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Picasa2" "E:\fotopicasa\Picasa2"
junction "C:\Documents and Settings\Tomek\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Picasa2Albums" "E:\fotopicasa\Picasa2Albums
junction "C:\Documents and Settings\Ania\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Picasa2" "E:\fotopicasa\Picasa2"
junction "C:\Documents and Settings\Ania\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Picasa2Albums" "E:\fotopicasa\Picasa2Albums"
Wszystko działa bez problemu, na dysku C: zwolnił się gigabajt przestrzeni, albumy są wspólne dla mnie i Ani - czyli zgodnie z potrzebami. Polecam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz